تبلیغات
راستان | وبلاگ فرهنگی،اجتماعی،سیاسی - تحریف تاریخ ایران با فیلم (آرگو)
 
راستان | وبلاگ فرهنگی،اجتماعی،سیاسی
و من المومنین رجال صدقوا ...
درباره وبلاگ


گروه فرهنگی،سیاسی،اجتماعی راستان

مدیر وبلاگ : admin _ mk
مطالب اخیر
جمعه 19 آبان 1391 :: نویسنده : admin _ mk
«آرگو» نام جدیدترین فیلم تولید شده هالیوود درباره ایران است. این فیلم را بن افلک ، بازیگر مشهور آمریکایی کارگردانی کرده و با نگاهی به اتفاقات اولین سال پس از پیروزی انقلاب و تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام، این واقعه تاریخی را تحریف کرده است.
«آرگو» ؛ تحریف تاریخ ایران

داستان فیلم از جایی آغاز می شود که یک مامور سازمان سیا در قالب یک مستندساز راهی ایران می‌شود تا شش دیپلمات آمریکایی را به صورت غیرقانونی از کشور خارج کند.این 6 نفر به طور مخفیانه فرار می‌کنند و به سفارت کانادا پناه می‌برند. سپس توسط یکی از ماموران سی آی ای با هویت جعلی کانادایی از خاک ایران خارج می‌شوند.

هزینه زیادی صرف تولید آرگو شده و در میان آثار ضد ایرانی ساختاری حرفه ای تر دارد. بن افلک برای بازسازی فضای طبیعی آن زمان ِ ایران و نیز ظاهر بازیگران ، از عوامل متبحری استفاده کرده تا فیلمش واقعی به نظر برسد.از حالا هم لابی هایی برای انتخاب این فیلم به عنوان یکی از برگزیدگان اسکار شکل گرفته.با این حال تماشاگران سینما در آمریکا استقبال سردی از آن داشته اند.


تحریف تاریخی

یکی از دانشجویانی که در تسخیر سفارت آمریکا نقش داشت با غیرمستند دانستن این فیلم گفت: آرگو سعی دارد چهره ای خشونت طلب، عصبانی و غیرمتشکل از اشغال کنندگان ارایه دهد در حالی که این چهره و چنین فضایی با فیلم ها، عکس ها و مستندات واقعه مغایرت دارد.

«آرگو» ؛ تحریف تاریخ ایران

معصومه ابتکار با اشاره به نمایش فیلم "آرگو" گفت: در این فیلم اگر بتوان از تخلفات آشکار مدعیان پایبندی به قوانین بین المللی در جعل پاسپورت یا مهرها و فرم های فرودگاه گذشت، از کم توجهی به تاریخ معاصر نمی توان به راحتی عبور کرد.وی که یکی از دانشجویانی بوده که در تسخیر سفارت آمریکا در 13 آبان نقش داشته است با بیان این که آرگو می خواهد تاریخ را روایت کند و با این ادعا، در مقدمه کوتاه ابتدای فیلم به طور بسیار خلاصه و غیردقیق به مداخله آمریکا در ایران، کودتای 28 مرداد و حمایت از رژیم غیردمکراتیک شاه می پردازد، گفت: اما این روایتی جانبدارانه است. زیرا نمایش تصاویر انیمیشن به طور گذرا و سطحی نمی تواند ذره ای از تلخی 25 سال دیکتاتوری و خفقانی را که بر 30 میلیون شهروند ایرانی به خاطر تامین منافع آمریکا حاکم شد، نشان دهد. وی در تشریح جزئیات تفاوت های این فیلم با حقیقت تسخیر سفارت آمریکا گفت:  حسی که فیلم ایجاد می کند این است که یک عده افراد هیجان زده و عصبانی که هیچ شباهتی به دانشجو ندارند ناگهان به سفارت حمله می کنند. آرگو از فیلم مستند و معروف حرکت آرام و منظم تعداد محدودی از دانشجویان مقابل سفارت آمریکا استفاده نکرده تا به بیننده اینگونه القا کند که این حرکتی دانشجویی نبوده و تلاش کرده ماهیت دانشجویی این حرکت انعکاس نیابد؛ تا آنجا که در دیالوگی درباره اشغال کنندگان می گوید: آنها خواندن و نوشتن می دانند.

هزینه زیادی صرف تولید آرگو شده و در میان آثار ضد ایرانی ساختاری حرفه ای تر دارد. بن افلک برای بازسازی فضای طبیعی آن زمان ِ ایران و نیز ظاهر بازیگران ، از عوامل متبحری استفاده کرده تا فیلمش واقعی به نظر برسد.از حالا هم لابی هایی برای انتخاب این فیلم به عنوان یکی از برگزیدگان اسکار شکل گرفته.

 به اعتقاد ابتکار آرگو سعی دارد به وسیله صحنه هایی در فیلم، رفتار ایرانیان با گروگان ها را خشن جلوه دهد. در حالی که هیچ کدام از دانشجوها نظامی نبودند و به هیچ وجه آنچه در فیلم نشان داده می شود که ایرانی ها مسلح وارد شدند حقیقت ندارد. همه دانشجوها دستور داشتند بدون هر گونه وسیله نظامی و در یک حرکت کاملا آرام و بدون خشونت عملیات را انجام دهند. مقصود از اینکار انتقام جویی یا برخورد با مردم امریکا یا کارمندان سفارت نبود. ما فقط می خواستیم جامعه جهانی متوجه خواسته ایرانی ها بشود. وی افزود: درآن زمان دانشجویان براین نکته واقف بودند، آمریکا که منافع خود را در منطقه و ایران از دست داده، نپذیرفته که چنین انقلاب بزرگی منافعش را در منطقه تهدید کند، بنابراین به نوعی به دنبال راه‌حلی است که رژیم مورد نظر خود را به عرصه بازگرداند .دانشجوها می دانستند که امریکا قبلا برای یک کودتا در کشور برنامه ریزی کرده و آن را به انجام رسانده و در حال برنامه ریزی برای ادامه آن درست چند ماه بعد از پیروزی انقلاب است. آنها همه راهها را مانند انتشار بیانیه یا اعتصاب غذای نشسته در مقابل سفارت بررسی کردند. اما در مورد تاثیرگذاری هر کدام از این راهها بحث بود. در این شرایط طبیعی بود که هیچکدام از راههای مورد بررسی، تاثیرگذاری ورود به سفارت امریکا را نداشت. بنابراین دانشجوها تصمیم گرفتند کاملا آرام و بدون هر برخورد خشونت آمیز فقط برای اینکه نگاهها به ایران جلب شود و برای مدت کوتاهی وارد سفارت امریکا شوند.

«آرگو» ؛ تحریف تاریخ ایران

 ابتکار با اشاره به بازسازی خیابان های تهران، علائم، نشانه ها و حتی دیالوگ های فارسی بازیگران نقش ایرانی، فیلم را غیرحرفه ای توصیف کرده و افزود: هر کسی کمترین آشنایی با ایران داشته باشد متوجه استفاده از مشاوران ضعیف و ناوارد در آرگو می شود. همین ضعف در فیلمنامه نیز به دلیل رویکرد جانبدارانه و عدم پایبندی به اصالت تاریخی نمایان است.وی اضافه کرد: همه این مسایل به جنبه تبلیغاتی آرگو دامن زده، به طوری که به راحتی تداعی کننده فیلم های سفارشی حکومتی شده و تا حد فیلمی غیرواقعی به سفارشCIA  تنزل یافته است. چنانچه در فیلم هم ابایی از آشکار شدن ارتباط شخصیت ها باCIA  به عنوان یکی از مخوف ترین دستگاههای اطلاعاتی جهان نیست. این البته اولین بار هم نیست که هالیوود این گونه عمل می کند.

این عضو شورای شهر تهران معتقد است: آرگو لطمه بزرگی به اعتبار هنرمندان مستقل هالیوود و سینمای آمریکا بوده و شاید علت کنار کشیدن جرج کلونی را از کارگردانی آرگو (و باقی ماندن فقط به عنوان یکی از تهیه کنندگان) باید در همین مسئله جستجو کرد. چنانچه برخی منتقدین هم تولید آرگو را 32 سال پس از ماجرایی که به گفته بسیاری از سیاستمداران تحقیرآمیزترین شکست امریکا در مواجهه غیرنظامی با حریفان خود بوده، تلاشی برای جبران این تحقیر از طریق القای موفقیت یک حرکت مداخله جویانه قلمداد کرده اند.  در حالی که پیش از رسیدن شش دیپلمات فراری به خاک آمریکا، تعداد بیشتری از زنان و سیاهپوستان شاغل سفارت امریکا به دستور امام خمینی آزاد شده و به کشورشان بازگشتند.

ابتکار با بیان این که سینمای ایران یا رسانه ملی نیز درباره این سوژه براساس واقعیات تاریخی اقدام نکرده اند، گفت: متاسفانه دلایل تاریخی این حرکت و واقعیت های ماجرای 13 آبان 58 اعم از نقاط قوت و ضعف آن به محاق کشیده شده است. البته رسانه ملی در قالب گزارش ها و مصاحبه ها تلاش هایی در این زمینه داشته، ولی بعضا به تحریف و اشتباهاتی تاریخی دچار شده که گاه ناشی از نگاه غیرحرفه ای و گاه برخوردهای جانبدارانه سیاسی بوده است. به ویژه در مورد چهره های شاخص و شورای مرکزی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام که از مدت ها قبل به خاطر مواضع اصلاح طلبانه ممنوع التصویر بوده و امکان طرح دیدگاه های خود را نداشته اند.

«آرگو» ؛ تحریف تاریخ ایران

وی ادامه داد: این رویکرد رسانه ملی شاید دلیل عدم پیگیری تولید فیلمی در مورد این واقعه باشد که حدود 5 سال پیش از طرف مقام رهبری در پاسخ به نامه تعدادی از دانشجویان مورد استقبال قرار گرفت و به رسانه ملی ارجاع شد. اما اینک در حالی که آرگو بهترین موقعیت ها را در سینماهای جهان به لحاظ جذب مخاطب کسب کرده، دست ما خالی است. ظرفیت تولید فیلمی جذاب با حفظ جنبه های حرفه ای وجود داشت تا بتواند تصویری واقع بینانه و نه تبلیغاتی از زاویه ای جهانی درباره 13 آبان ارائه دهد و اینگونه نشد.

سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام گفت: تحریف تاریخی، خطر بزرگی در هر واقعه تعیین کننده و سرنوشت ساز است. متاسفانه در حالی که آرگو نمونه ای بارز از این تحریف به حساب می آید، گاهی در داخل نیز با روند عامدانه‌ای در جهت تحریف این واقعه مواجه می‌شویم. مانند مطالبی که در مورد شخصیت های کلیدی دانشجویان گفته می شود.

ایرانی ها بی اعتنائی کردند

لس آنجلس تایمزدر تازه ترین گزارش خود با اشاره به برخورد سرد ایرانی‌ها با فیلم آرگو و بی‌اعتنایی آنها به دروغ‌های تصویر شده دراین فیلم نوشت: بسیاری از مردم ایران این فیلم را توهین آمیز و آن را تلاش آمریکا برای فرار از بحران اقتصادی می‌دانند.این نشریه با اشاره به بی‌تفاوتی مردم ایران برای تماشای این اثر نوشته که با وجود دسترسی ایرانیان به فیلم‌های روز جهان، اشتیاقی حتی برای دانلود این فیلم نیز از سوی ایرانیان مشاهده نشده است.این رسانه در ادامه آورده که درمیان مردم کنجکاوی خاصی برای تماشای این فیلم وجود ندارد و بسیاری از مردم ایران این فیلم را توهین آمیز و آن را تلاش آمریکا برای فرار از بحران اقتصادی می‌دانند.

 ابتکار: متاسفانه دلایل تاریخی این حرکت و واقعیت های ماجرای 13 آبان 58 اعم از نقاط قوت و ضعف آن به محاق کشیده شده است. البته رسانه ملی در قالب گزارش ها و مصاحبه ها تلاش هایی در این زمینه داشته، ولی بعضا به تحریف و اشتباهاتی تاریخی دچار شده که گاه ناشی از نگاه غیرحرفه ای و گاه برخوردهای جانبدارانه سیاسی بوده است.

در این گزارش با یک تاجر میانسال گفت و گو شده که وی این فیلم را دروغ پردازی آمریکا برای نجات یافتن از فشار شدید اقتصادی غرب عنوان کرده است. همچنین یک نوجوان علاقه مند به سینما نیز گفته آرگو تنها برای توهین و تحقیرساخته شده و علاقه ای برای دیدن این فیلم درمیان همسالان وی وجود ندارد.در این گزارش همچنین به انتقاد معصومه ابتکار؛ عضو شورای شهر نیز اشاره شده که دروبلاگ خود به زبان انگلیسی از آرگو انتقاد کرده و آن را خلاف واقعیت روزهای  تسخیر لانه جاسوسی عنوان کرده است.

«آرگو» ؛ تحریف تاریخ ایران
اعتراف به تحریف‌ تاریخی در هالیوود

روزنامه انگلیسی‌زبان «اریش تایمز» هم در تحلیل فیلم ضدایرانی آرگو به این مسئله اعتراف کرده است که بسیاری از صحنه‌های مهم و تاثیرگذار این فیلم کاملا ساختگی است.

این نشریه پس از نمایش فیلم سینمایی «آرگو» به کارگردانی و بازی «بن‌افلک» در پنجاه و ششمین جشنواره فیلم لندن در تحلیلی درباره این فیلم نوشت:«بن‌افلک» پس از موفقیت در پروژه سینمایی «ویل‌هانتینگ نابغه»، تلاش کرد تا همچنان در عرصه بازیگری بدرخشد. با این ‌حال او همواره به عنوان بازیگری خسته‌کننده در حاشیه فیلم‌ها ظاهر می‌شد و هیچ‌گاه نتوانست در این زمینه موفقیت به دست آورد.او که در پروژه سینمایی «ویل‌هانتینگ نابغه»، نه برای بازیگری که برای نوشتن فیلمنامه برنده جایزه اسکار شده بود، به نظر می‌رسید که بتواند پشت دوربین موفق‌تر از جلوی دوربین عمل کند و این شد که او اقدام به ساخت ملودرام «گان بی‌بی‌ گان» کرد و پس از آن نیز فیلم «شهر» را کارگردانی کرد و حالا به نظر می‌رسد که «آرگو» بهترین موفقیت او در عرصه ساخت فیلم باشد.

منتقد سینمایی روزنامه اریش تایمز در ادامه می‌افزاید: «آرگو» براساس داستانی است که عده زیادی از ما باید درباره آن بدانیم ولی این‌گونه نیست. هفته گذشته زمانی که داشتم درباره این فیلم با «جان گودمن» (بازیگر فیلم آرگو) بحث می‌کردم، او نیز پذیرفت که پیش از قبول این پروژه، درباره این حادثه چیزی نشنیده بود.

این روزنامه در ادامه به این مسئله اعتراف می‌کند: در رابطه با این فیلم مشکلاتی نیز وجود دارد، برخی از صحنه‌های مهم و تاثیر‌گذار فیلم کاملا ساختگی‌اند و به نظر می‌رسد که فیلمنامه «کریس تریو» با موضوعاتی فرعی و غیرضروری به «افلک» تحمیل شده است.

فرآوری: احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع: خبرگزاری های مهر، فارس و برنامه تلویزیونی هفتنوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : فیلم آرگو، نقد فیلم آرگو، فیلم هالیوودی آرگو، فیلم آرگو هالیوودی، تحریف تاریخ ایران با فیلم آرگو، تحریف تاریخ ایران،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 11:01 ب.ظ
common drugs that cause ed http://viagralim.us common drugs that cause ed !
Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:59 ب.ظ
Hey I am so excited I found your web site, I really found you
by error, while I was researching on Digg for something
else, Anyways I am here now and would just like to
say kudos for a incredible post and a all round
enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over
it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep
up the great work.
جمعه 13 مرداد 1396 11:05 ب.ظ
I've read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.

I wonder how so much attempt you set to create this kind of magnificent informative
site.
پنجشنبه 15 تیر 1396 09:30 ق.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get
listed in Yahoo News? I've been trying for a
while but I never seem to get there! Many thanks
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:09 ق.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's really informative.
I'm gonna watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing.
Cheers!
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:51 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may
be a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come back in the future.

I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice day!
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:59 ق.ظ
I was wondering if you ever considered changing the
structure of your site? Its very well written; I love
what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
it better. Youve got an awful lot of text for only having 1
or two images. Maybe you could space it out better?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


سایت فرهنگی ماسون تیوب / گروه فرهنگی تحقیقاتی نوربصیرت