تبلیغات
راستان | وبلاگ فرهنگی،اجتماعی،سیاسی - بیانات رهبر انقلاب در دیدار كارگزاران حج
 
راستان | وبلاگ فرهنگی،اجتماعی،سیاسی
و من المومنین رجال صدقوا ...
درباره وبلاگ


گروه فرهنگی،سیاسی،اجتماعی راستان

مدیر وبلاگ : admin _ mk
مطالب اخیر

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌ از خداوند متعال متضرعانه و خاشعانه مسئلت میكنیم كه حج حج‌گزاران و میهمانان خانه‌ى عزیز خداوند، مقبول درگاه خداوند متعال و موجب رضایت حضرت بارى تعالى و مایه‌ى نزول بركات الهى بر جوامع اسلامى باشد. از دست‌اندركاران حج و زیارت، چه در مجموعه‌ى بعثه، چه در سازمان حج و زیارت، و همچنین دستگاه‌هائى كه همكارى میكنند و در متن كار و حواشى كار حضور دارند، لازم است صمیمانه تشكر كنیم و براى یكایك این زحمتكشان و كارگزاران محترم، از خداوند متعال طلب اجر كنیم.


بقیه در ادامه مطلب ...
 نكاتى كه ذكر كردند - چه جناب آقاى قاضى عسگر، چه رئیس محترم سازمان - اقداماتى كه انجام دادند یا بنا دارند انجام بدهند، همه اقدامات خوب و لازمى است. سعى بشود كه ان‌شاءاللّه همه‌ى آنچه را كه آرزوى این مدیران دلسوز است، با مراقبتِ كامل تحقق پیدا كند تا بتوانیم حج را از لحاظ صورت و معنا و قالب و محتوا، نزدیك كنیم به آنچه كه خداى متعال از ما خواسته است؛ بتوانیم این واجب عظیم و این فریضه‌ى تعیین‌كننده را - كه داراى خصوصیاتى است كه در هیچ فریضه‌ى دیگر اسلامى، این خصوصیات نیست؛ ناظر به امت است، ناظر به دنیاست - آنچنان كه خداى متعال اراده كرده است و براى ما و شما خواسته است، ان‌شاءاللّه انجام دهیم.
 خب، موقعیتها تفاوت میكند. امسال موقعیت حج، یك موقعیت مخصوصى است. بروز و ظهور عظمت حضرت خاتم‌الانبیاء (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) در چشم دوستان و ارادتمندان و همچنین در چشم دشمنان، یكى از خصوصیات حج امسال است. این قضیه‌اى كه دستهاى گنهكار دشمنان در مورد اهانت به درگاه قدس آن بزرگوار، در آمریكا انجام دادند، دو طرف دارد، دو رو دارد: از یك طرف نشان‌دهنده‌ى عمق بغض و كینه‌ى دشمنان و مستكبرین و عوامل آنهاست با پیامبر رحمت، با پیامبر عزت، با پیامبر كرامت، با حامل برترین و ارزشمندترین محامد انسانى و بشرى در طول تاریخ زندگى بشر و در همه‌ى عالم وجود؛ نشان میدهد اینها چقدر عمیقاً با پیغمبر دشمنند. از آن طرف، آن اهانتها را میكنند؛ از آن طرف، سیاستمدارانشان در این قضیه موضعى میگیرند كه با موضع دشمنى هیچ تفاوتى ندارد! این یك روى قضیه است؛ كه خب، این براى دنیاى اسلام خیلى مفید بود. دیرباورترین انسانها و مجموعه‌ها و جماعات فهمیدند كه امروز صف‌بندى اصلى بین كى و كیست؛ دعواها بین جبهه‌ى حق و باطل بر محور چیست؛ معلوم شد بر محور اصل اسلام است، بر محور اصل وجود خاتم‌الانبیاء (صلّى اللّه علیه و ءاله و سلّم) است. این یك حادثه‌اى بود كه دشمن انجام داد، اما دنیاى اسلام از آن سود برد؛ زیرا كه دشمن را شناخت، علت دشمنى را شناخت، محور اختلاف حق و باطل را شناخت. امروز دعواها اینهاست؛ بقیه‌ى حرفهائى كه مستكبرین عالم علیه ملتهاى مسلمان ردیف میكنند و میگویند، حرفهاى فرعى و دروغى و بهانه است؛ روشن شد اصل قضیه چیست. این یك روى قضیه است.
 یك روى دیگر قضیه، این حركت عظیم مسلمانهاست. شما ببینید امروز در دنیاى اسلام چه خبر است؛ ملتهاى مسلمان چه جوش و خروشى از خود نشان میدهند. اكثر هم این فیلم را ندیدند؛ همین قدر اطلاع پیدا كردند كه یك چنین اهانتى انجام گرفته، شما ببینید چه غلیانى در دنیاى اسلام هست. كشورهاى مسلمان، ملتهاى مسلمان، بدون اینكه كسى از آنها بخواهد، بدون اینكه كسى آنها را تحریك كند، حركت میكنند مى‌آیند، با همه‌ى وجود، از اعماق دل، ارادت و محبت خودشان را به پیغمبرشان فریاد میكنند؛ این خیلى ارزش دارد. صحنه‌ى عجیبى شد. در خود كشورهاى غربى، در آنجائى كه بتهاى بزرگ و مستكبرین و طواغیت گردنكش نشسته‌اند و علیه اسلام و امت اسلامى به طور مرتب برنامه‌ریزى میكنند، در اروپا، در آمریكا، در كشورهاى گوناگونِ غیر مسلمان، مسلمانها و گاهى غیر مسلمانها آمدند وسط میدان. این هم یك روى دیگر قضیه است. این خیلى قضیه‌ى مهمى است؛ این نشان داد ظرفیت دنیاى اسلام را براى تحرك.
 ما قبلاً عرض كردیم كه ملتقاى مسلمانان، وجود مبارك پیغمبر است. یعنى آنجائى كه همه‌ى مسلمانان، فرقه‌هاى مختلف، نحله‌هاى مختلف، مذاهب و عقاید مختلف به هم میرسند و همه بر یك حقیقت اذعان و اعتراف میكنند، وجود مقدس خاتم‌الانبیاء است. در اینجا دیگر سنى و شیعه و فِرق مختلف و معتدل و متوسط و تندرو و اینها دیگر معنا ندارد. نسبت به این مركز، نسبت به این محور، نسبت به این قطب عقاید الهى و اسلامى، همه با دل و جان متفق و متحدند. امروز این در دنیاى اسلام دارد نشان داده میشود؛ این را باید مغتنم شمرد.
 اینجاست كه «برائت از مشركین» در حج معنا پیدا میكند. حج جائى است كه مسلمانها از همه‌ى دنیاى اسلام در آنجا جمع میشوند. فرهنگهاى مختلف، نژادهاى مختلف، زبانهاى مختلف، صنوف لغات و لحنها و لهجه‌هاى گوناگون - به تعبیر امام حسین (علیه‌السّلام) در دعاى مبارك عرفه - همه در آنجا مجتمعند، متفقند. این وحدت كه شكل جسمانى و مادى آن در اجتماعات بزرگ حج دیده میشود، باید عمق پیدا كند؛ همه احساس كنند كه در مقابل یك خطر قرار دارند، در مقابل یك دشمن قرار دارند؛ همه از عمق وجود، نسبت به این دشمن برائت بجویند. معناى برائت از مشركین در حج، اینجا ظاهر میشود.
 مقام و مرتبه‌ى وجود مقدس پیغمبر اكرم چیزى نیست كه ما انسانها با زبانهاى قاصر و ناقصِ خودمان و با فهمهاى كوتاهِ خودمان بتوانیم آن را تصویر كنیم؛ ما فقط عشق میورزیم، ما فقط اظهار اخلاص و خاكسارى میكنیم؛ بیشتر از این، كارى از ما برنمى‌آید. پیغمبر كسى است كه خداى متعال میگوید: «انّ اللّه و ملائكته یصلّون على النّبىّ».(1) ذات مقدس پروردگار به او درود میفرستد، فرشتگان خداى متعال به او درود میفرستند؛ ما كى هستیم كه بتوانیم مقام او را بفهمیم، بشناسیم؟ اما به او محبت داریم، به او عشق میورزیم، پاى سخن او مى‌ایستیم. این باید براى ما به عنوان یك اصل محفوظ باشد: پاى سخن پیغمبرمان باید بایستیم؛ و آن، سخن توحید است، سخن اسلام است، قرآن است. حج را باید مظهر این قرار داد.
 یكى از توطئه‌هاى بزرگ دشمن - كه البته در این قضیه بحمداللّه تا حدود زیادى خنثى شد، اما همه باید مراقب باشیم - اختلاف افكندن بین این صحنه‌ى عظیم و یكپارچه است. ما كه در مبانى، در اصول، در اصلى‌ترین مسائل اسلام، همه بر یك نقطه متمركز هستیم، به خاطر برخى از اختلافهاى نظرى و عقیدتى و عملى، ما را در مقابل هم قرار بدهند. بله، فِرق اسلامى، نِحل اسلامى در مسائل گوناگون اختلاف دارند؛ اما بگوئیم: در مقابل شما كه دشمن اسلامید، در مقابل شما كه به وجود مقدس پیغمبر ما اینجور ناروائى به خرج میدهید، ما همه متفقیم، متحدیم. دشمنان دین، مستكبران و اداره‌كنندگان جبهه‌ى ضد اسلام بدانند كه امت اسلامى در مقابل آنها متحد و متفق است؛ گمان ایجاد اختلاف را از خودشان دور كنند؛ مأیوس بشوند از اینكه بتوانند بین ما اختلاف ایجاد كنند. مبلّغین ما، آحاد مردم ما، مدیران ما، پیروان گوناگون مذاهب ما، سنى ما، شیعه‌ى ما، همه باید حواسمان به این باشد؛ مراقبت كنیم، نگذاریم دشمن با ایجاد اختلاف بین ما - كه ما خشمهاى خودمان، غضبهاى خودمان را علیه خودمان و در درونِ خودمان به كار ببریم - خودش را از مقابله‌ى با خشم امت اسلامى نجات بدهد؛ این خطاى بزرگى خواهد بود. این یك نكته است در باب حج و بخصوص حج امسال.
 یك نكته‌ى دیگر كه بارها بر آن تأكید شده و باز هم لازم است عرض كنیم، این است كه حج اگرچه یك واجب سیاسى است، یك واجب اجتماعى است، مظهر وحدت است، مظهر تجمع مسلمین است، براى بیان برائت است - در اینها شكى نیست - اما یك مجموعه‌ى لبالب از احساس معنوى است؛ این نباید فراموش شود. از اول مراسم حج، از همان احرامى كه شما براى عمره در میقات میبندید، تا آخرین وظائف و فرائضى كه در حج وجود دارد، ذكر خدا موج میزند؛ این را باید به یاد داشته باشیم. ذكر خداى متعال ما را پاكیزه میكند، ما را تطهیر میكند، زنگها را از دل ما پاك میكند، غفلتها را از ما میزداید، عشق به دنیا و چنگ زدن به زخارف مادى و پول و مقام و شهوات جنسى و غیرجنسى و اینها را در ما تضعیف میكند. ما امروز و همیشه به این احتیاج داریم. انسان براى اینكه بتواند راه را درست طى كند، از صراط مستقیم حق منحرف نشود، احتیاج دارد به این كه همیشه یاد خدا را در دل بپروراند؛ و در این جهت، حج یكى از بهترین فرصتهاست؛ از جهاتى بى‌نظیر است. من خواهش میكنم در هر كدام از اعمال و فرائض و مناسكى كه انجام میدهید، در لبیكى كه اول كار میگوئید، توجه داشته باشید چه كار دارید میكنید؛ با كى دارید حرف میزنید. در طواف، در سعى، در میقات، در مراكز وقوف، در هر عملى از اعمال حج، بدانیم كه داریم با چه كسى حرف میزنیم، با چه كسى معامله میكنیم، براى چه كسى داریم تلاش میكنیم. این یاد را، این ذكر را، این خشوع را، این تضرع را لحظه‌اى از خودمان جدا نكنیم؛ این یكى از كارهاى مهم است. روحانیون محترم بخصوص، مسئولان كاروانها، مرتبطین با افراد، به این نكته توجه كنند.
 نكته‌ى آخر هم این است كه ارتباطات با برادران مسلمان در دنیاى اسلام باید در این مركز مهم احیاء شود. ارتباطات، ارتباطات دولتها نیست. ارتباطات دولتها، ارتباطات رسمى است، ارتباطات زبانى است، براى مسائل دیگرى است. ارتباط بین آحاد امت اسلامى، ارتباط قلبى است؛ این با ارتباط آحاد ملتها با یكدیگر حاصل میشود. در دیدار با برادران مسلمانى كه از كشورهاى دیگر آمده‌اند، آنهائى كه اهل زبانند، میتوانند حرف بزنند، با زبان اظهار محبت كنند، اظهار تعارف كنند، بر روى نقاط مشترك تكیه كنند؛ آنهائى كه اهل حرف زدن نیستند، با عمل: جا بدهید، مهربانى كنید، محبت كنید، بعضى از سختى‌ها و خشونتها را تحمل كنید؛ یكى ممكن است تنه بزند، شما در مقابلش لبخند بزنید. در عمل سعى كنید این ارتباط به وجود بیاید؛ نه فقط براى اینكه آبرو و عزت ایران و ملت ایران را حفظ كنید - كه البته این در جاى خودش خیلى مهم است؛ چقدر خوب است كه یك ملت بتواند كرامت خود، ارزش خود، پایبندى خود به آداب و اخلاق انسانى و اسلامى را نشان بدهد - بلكه براى اینكه این ارتباط قلبى برقرار شود. اهل هر نژادى است، اهل هر زبانى است، اهل هر مذهبى است، مسلمان است؛ او هم مثل شما به عشق كعبه آمده، به عشق پیغمبر آمده؛ او هم دارد همین راه را میرود، او هم با خداى متعال دارد حرف میزند. هرچه میتوانید، این وجه مشترك را به رخ یكدیگر بكشید؛ بفهمند كه این وجه مشترك وجود دارد. وقتى مسلمان در اقصى‌ نقاط عالم احساس كرد كه در كشورهاى دیگر، در ملتهاى دیگر برادرانى دارد، قوّت روحى پیدا میكند، اعتماد به نفس پیدا میكند؛ از ضعفى كه دستهاى خبیثِ مستكبر بر مسلمانها تحمیل كرده‌اند، خودش را نجات میدهد. این حالت باید تقویت شود.
 از خداوند متعال میخواهیم بركات خودش را بر حجاج ما و بر همه‌ى حجاج دنیاى اسلام نازل بفرماید. ان‌شاءاللّه همه‌ى شما مشمول ادعیه‌ى زاكیه‌ى حضرت بقیةاللّه (ارواحنا فداه) باشید و انشاءاللّه همه بتوانیم با استمداد از روح مطهر اولیاء، روح مطهر شهداء، روح مطهر امام بزرگوارمان، در راهى حركت كنیم كه موجب رضاى پروردگار عالم باشد.
    والسّلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته‌
 
1) احزاب: 56
نوع مطلب : حضرت محمد، بیانات رهبری، 
برچسب ها : بیانات رهبر انقلاب در دیدار كارگزاران حج، بیانات رهبر انقلاب، دیدار كارگزاران حج، بیانات رهبری،
لینک های مرتبط :
جمعه 25 فروردین 1396 03:46 ق.ظ
It's impressive that you are getting thoughts from this article as well as
from our argument made at this place.
دوشنبه 21 فروردین 1396 03:59 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this blog's articles or reviews all the time along with a mug of coffee.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


سایت فرهنگی ماسون تیوب / گروه فرهنگی تحقیقاتی نوربصیرت