تبلیغات
راستان | وبلاگ فرهنگی،اجتماعی،سیاسی - کودتای نوژه
 
راستان | وبلاگ فرهنگی،اجتماعی،سیاسی
و من المومنین رجال صدقوا ...
درباره وبلاگ


گروه فرهنگی،سیاسی،اجتماعی راستان

مدیر وبلاگ : admin _ mk
مطالب اخیر
دوشنبه 3 مهر 1391 :: نویسنده : reza h

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی نه تنها معادلات قدرتهای جهانی را در خاورمیانه به هم ریخت بلکه به گفته نظریه پردازان غربی مسیر تاریخ را عوض کرد.
دشمنان از روز اول استقرار نظام اسلامی اقدامات بی شماری را برای به شکست کشاندن انقلاب اسلامی انجام دادند.
کودتای پایگاه نوژه یکی از این توطئه های شوم است ،این نوشتارسعی دربازگویی حوادث آن روز دارد.

 


از نظر رهبران كودتا فتح تهران مساوی با پیروزی در سراسر كشور تلقی می شد . آنان با تجربه و تصویری كه از چگونگی كودتای 28 مرداد 1332 و پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 داشتند تصور می كردند كه با سقوط تهران مراكز نظامی ـ اداری سایر شهرها با توجه به ضرباتی كه همزمان با عملیات تهران توسط شاخه های كودتا در سراسر كشور بر آنها وارد می شد و به تعبیت از تغییر قدرت در مركز با رهبران كودتا اعلام همبستگی می كنند و مترصد اجرای فرمان های « شورای نظامی » می شوند.

با این تصور طبیعی تر این بود كه مبدا و مركز عملیات كودتا در تهران شناسایی می شد و نه در نزدیكی همدان . البته در طرح اولیه كودتا پایگاه یكم نیروی هوایی در مهرآباد به عنوان مركز ثقل كودتا انتخاب شده بود. اما بزرگترین نقطه قوت این پایگاه همان امتیازی بود كه بزرگترین نقطه ضعف آن نیز محسوب می شد. پایگاه در تهران بود و این امتیاز بزرگی بود. اما این پایگاه در مناطق مسكونی محصور و در دسترس مردم بود و این ضعف بزرگی محسوب می گردید. كودتاگران از این بیم داشتند كه در روز عملیات پس از پروازهای نخستین و بمباران اهداف تعیین شده مردم از هر سو به پایگاه هجوم برند و پس از خارج كردن پایگاه از دست محافظین در سطح باندها پراكنده شوند و امكان فرود و صعود را از هواپیماها بگیرند و كودتا با شكست مواجه شوند. لذا آنان درصدد شناسایی پایگاهی برآمدند كه :
1
ـ دارای هواپیما باشد .
2
ـ به تهران نزدیك باشد .
3
ـ خارج از شهر باشد .
4
ـ عناصر مستعد و قابل جذب داشته باشد .
5
ـ رهبران عملیات هوایی كودتا حداكثر آشنایی را با پرسنل و امكان آن داشته باشند .
«
پایگاه نوژه » در آن زمان و در ارتباط با كودتاگران به دلیل امتیازاتی كه داشت برای اهداف كودتا مطلوب تشخیص داده شد :
اول از نظر داشتن هواپیماهای قابل تجهیز به سلاح سنگین بر پایگاه مهرآباد برتری داشت .
دوم نزدیك ترین پایگاه به تهران بود.
سوم در 60 كیلومتری همدان (دور از دسترس مردم ) قرار داشت .
چهارم تیمسار محققی (او قبلا فرمانده پایگاه یكم مهرآباد بود. اما این به تنهایی برای طرح عملیات هوایی كودتا كافی نبود) تیمسار مهدیون سروان نعمتی سروان ایران نژاد سروان پوررضایی و... در آنجا خدمت كرده و اماكن و پرسنل پایگاه را می شناختند.

اشغال پایگاه نوژه و آغاز عملیات
برای تصرف پایگاه نوژه به عنوان كلید عملیاتی كودتا 12 هدف تعیین شده بود و برای نیل به اهداف تعیین شده 12 تیم مركز از كلاه سبزهای تیپ نوهد (حدود 100 نفر) 300 تا 400 نفراز فریب خوردگان ایل بختیاری و 12 نفر راهنما (از داخل پایگاه ) درنظر گرفته شده بود. قرار بود با شروع عملیات تسخیر پایگاه نوژه توسط عوامل نفوذی كودتا در مخابرات كلیه ارتباط داخل پایگاه به جز برج كنترل كه خود دارای بیسیم بود قطع شود.
پس از تصرف كامل پایگاه نوژه تیمسار محققی برای شروع و رهبری عملیات هوایی در اتاق فرماندهی عملیات هوایی استقرار می یافت و همزمان با استقرار او در پست فرماندهی سروان حمید نعمتی سروان محمد ملك ; سروان كیومرث آبتین و سروان فرخ زاد جهانگیری كه هر كدام سرپرست یك تیم بودند آماده به پرواز در آوردن نخستین اسكادران هوایی شامل 16 هواپیما از 53 فروند هواپیمای مجهز به سلاح سنگین كه برای عملیات در نظر گرفته شده بود می شدند.
در مجموعه عملیات نظامی كودتا عملیات هوایی در تضمین پیروزی نقش محوری داشت و برگ برنده كودتا محسوب می شد. لذا برای عدم برخورد عملیات هوایی با هر گونه مانع احتمالی باید تا لحظه شروع كودتا اقدامات از هر جهت طبق طرح كودتا پیش می رفت . یكی از نیازهای اساسی این بود كه در روز كودتا هواپیماها باید مسلح به سلاح سنگین و آماده پرواز باشند.
وجود جو خصومت میان عراق و ایران می توانست زمینه ساز چنین تمهیدی باشد. ولی تیمسار محققی و مهدیون كه بیش از دیگران به عملیات هوایی حساس بودند از این بیم داشتند كه مبادا به هر دلیل جو خصمانه میان عراق و ایران كاهش یابد و بر سر راه مسلح شدن هواپیماها اشكال اساسی پیش آید. از این رو از بنی عامری درخواست كردند كه موضوع را با ستاد پاریس در میان گذارد تا چاره اندیشی های لازم به عمل آید :
«
محققی و مهدیون نگران این موضوع بودند كه چنانچه روابط خصمانه ایران و عراق به حالت عادی تبدیل شود مهمات سنگین هواپیماها از روی آنها پیاده شده و به انبارها منتقل گردد. در نتیجه در روز كودتا هواپیماهای مسلح در اختیار نباشد. در نتیجه به حكومت جمهوری اسلامی فرصت مجهز شدن و مقابله داده شود (مسلح كردن هر هواپیما اگر همه امكانات در اختیار باشد حداقل 2 ساعت زمان می برد) به همین جهت به بنی عامری پیشنهاد كردند كه از طریق پاریس این مشكل حل شود تا حالت خصمانه همچنان داغ نگه داشته شود . حملات گاه به گاه هوایی با توپخانه ارتش عراق در بهار سال 59 (قبل از كودتا) ناشی از درخواست بنی عامری و هماهنگی نمایندگان سیا و موساد و عراق بود تا ارتش و نیروی هوایی مجبور باشد هواپیماها را در زیر مهمات سنگین نگه دارد » . 
پیرو هماهنگی های ایجاد شده بین دوستان تهران و پاریس حملات زمینی و هوایی عراق علیه ایران با نزدیك شدن زمان كودتا گسترش یافت . 
در مقایسه با 139 حمله ای كه عراق در فاصله 1358 تا 1359 انجام داد از 1359  تا آغاز كودتا  115 حمله هوایی و زمینی به ایران صورت گرفت . در18 روز  قبل از كودتا منطقه باویسی تپه رش پاسگاه شورشیرین و پاسگاه انجیر مورد حمله زمینی و سومار و نخجیر مورد حمله هوایی رژیم عراق قرار گرفت . همچنین در روز 1359 4 19 حوالی سنندج آماج حمله هوایی و ارتفاعات غرب پاوه هدف حمله زمینی قرار گرفت .
قرار بر این بود كه در پی حملات هوایی عراق آژیر قرمز پایگاه كه در عین حال به معنای رمز عملیات هوایی كودتا بود به صدا در آید و پرسنل هوایی به آماده كردن هواپیماها مشغول شوند. پس از آماده شدن هواپیماها و پس از روشن شدن هوا خلبانان وابسته به كودتا در ظاهر برای حركت به سمت مرزها و تلافی حملات عراق و در واقع برای حركت به سوی تهران و بمباران اهداف از پیش تعیین شده از روی باند پرواز می كردند. به جز دو فروند ـ یكی برای تامین پوشش هوایی پایگاه نوژه و دیگری جهت حركت به دزفول برای تهدید پایگاه وحدتی به پیوستن به عملیات كودتا یا خنثی ماندن در برابر آن ـ بقیه به سمت تهران حركت می كردند.
نكته قابل تامل در ارتباط با نیروی هوایی این است كه این نیرو در دوران انقلاب با میثاق خود با امام در 19 دی ماه 1357 و درگیری با گارد در روزهای 21 و 22 بهمن 1357 در پیروزی انقلاب نقش مهمی ایفا كرد . و حال برای شكست انقلاب زوج « لیبرالیسم » (بختیار) و « فاشیسم » (اویسی ) نیز تمامی امید خود را به نیروی هوایی بسته بودند. چنانكه عراق نیز در حمله به ایران در وهله اول انهدام مراكز هوایی را هدف قرار داد.
اهداف تعیین شده برای بمباران

بیت امام در جماران هدف اول
با رسیدن هواپیماها به تهران نقاط زیر مورد حمله قرار می گرفت :
بیت امام در جماران ،مهرآباد ،نخست وزیری ،ستاد مركزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ،ستاد مركزی كمیته های انقلاب اسلامی (میدان بهارستان ) ،پادگان ولی عصر(عج )، (پادگان امام حسین (ع ) ،(پادگان خلیج (شهید بهشتی ) ،كمیته انقلاب اسلامی منطقه 9 كمیته انقلاب اسلامی ،منطقه 4 كاخ سعدآباد (چون آنجا را انبار مهمات می دانستند)، لویزان (پادگان نوجوانان )
به گفته همه افراد دستگیر شده از جمله تیمسار محققی بیت امام نخستین و مهم ترین هدفی بود كه باید بلافاصله بمباران می شد :
«
نقاطی كه در طرح بود قبل از هر عملیات دیگر منزل امام و بعد زدن باندهای مهرآباد و عبور سوپر سونیك یعنی شكستن دیوار صوتی بر روی تهران و حفظ برتری هوایی از این جهت كه پایگاه های دیگر نتوانند بر ضد ما وارد عمل شوند . »
بیت امام نه فقط اولین هدف عملیات هوایی را تشكیل می داد بلكه بمباران آن نیز با سایر اهداف كاملا متفاوت بود . برای این منظور 3 هواپیما به خلبانی سه تن از بهترین خلبانان كودتا در نظر گرفته شده بود . هواپیمای اول به خلبانی سروان نعمتی ماموریت داشت 4 بمب 750 پوندی (شعاع تخریبی از مركز اصابت 750 فوت ) بر روی هدف رها كند . هواپیمای دوم دو عدد موشك (ماوریك ) (از دقیق ترین موشك ها در زدن اهداف ثابت و متحرك ) شلیك می كرد. جماران تنها هدفی بود كه برای حمله به آن از موشك استفاده می شد . و ماموریت هواپیمای سوم پرتاب 4 بمب نفر خوشه ای (هر بمب مركز از 650 نارنجك تاخیری از صفر تا 30 دقیقه ) بود . پس از پایان بمباران های مكرر و متنوع جماران هواپیمای نعمتی به سمت رادیو و تلویزیون می رفت و دو هواپیمای دیگر محدوده بمباران شده جماران را زیر رگبار مسلسل می گرفتند و چنانچه میزان انهدام را كافی تشخیص نمی دادند از هواپیماهای دیگر كمك می گرفتند. پس از بمباران جماران و بمباران مهرآباد (به جهت سلب قدرت مقابله هوایی از جمهوری اسلامی ) با شكستن دیوار صوتی پیروزی نخستین مرحله كودتا (عملیات هوایی ) به نیروی زمینی اعلام و علامت آغاز مرحله دوم كودتا یعنی تسخیر مراكز زمینی بوسیله قوای مسلح داده می شد.
حمله به بیت امام مركز ثقل كودتا را تشكیل می داد و به معنای بدست آوردن كلید پیروزی كودتا بود :
«
بر سران كودتا كاملا مشخص بود كه تا زمانی كه امام زنده است مردم با یك كلمه ایشان به خیابان ها ریخته و عمل كودتا را عقیم خواهند كرد... به همین جهت از بین بردن امام یكی از مهم ترین هدف های كودتا بود و برای اجرای آن بیش از سایر هدف ها هواپیما و مهمات سنگین در نظر گرفته شده بود » . 

اهداف تعیین شده برای تسخیر
پس از بمباران های هوایی و شكسته شدن دیوار صوتی در تهران این مراكز باید اشغال می شد :
رادیو تلویزیون، فرودگاه مهرآباد ،ستاد نیروی دریایی ،ستاد ارتش جمهوری اسلامی ،پادگان حر، پادگان قصر، پادگان جمشیدیه ،زندان اوین .
پس از تسخیر صدا و سیما گروه سیاسی كودتا كه قبلا 24 ساعت تمرین كرده بود در آنجا استقرار یافته و فعالیت خود را در جهت تثبیت كودتا آغاز می كرد . سرهنگ ابراهیم تحملی كه قبلا 40 ـ50 اطلاعیه تهیه كرده بود از جمله افرادی بود كه در رادیو و تلویزیون مستقر می شد تا بر پخش اطلاعیه ها و اعلامیه های كودتا نظارت كند.
كودتاگران در صورتی كه از تصرف رادیو و تلویزیون عاجز می ماندند قصد داشتند آن را بمباران كنند تا این رسانه همگانی موثر در بسیج مردم علیه كودتا از دست جمهوری اسلامی خارج بشود.
زندان اوین پس از اشغال بوسیله یك گروه 80 نفره از لشكر 2 با تعدادی تانك و نفربر مورد محافظت قرار می گرفت . هواداران سلطنت بلافاصله مسلح و ضمیمه نیروهای كودتا می شدند همین اقدام در مورد زندان جمشیدیه نیز باید عملی می شد.
عوامل كودتا در قرارگاه نیروی دریایی علاوه بر بازداشت مخالفین در قرارگاه وظیفه داشتند تا ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران را اشغال كنند و « شورای نظامی كودتا » آنجا را مقر فرماندهی خود قرار دهد.
گروه های عملیاتی تا 24 ساعت برنامه داشتند و بعد از آن آزاد بودند تا به ابتكار خود عملیات را پیش برند .
«
عواملی در مخابرات بودند كه قرار بود هنگام اجرای نقشه (كودتا) تلفن قسمتی از تهران قطع شود » . این عوامل برای نشان دادن توانایی و آمادگی خود در انجام ماموریت محوله در خرداد ماه بیش از 500 دستگاه گوشی تلفن در سطح شهر را قطع كردند .
در سطح شهر تهران نیز باید بین 100 تا 200 نفر از دژبان مركز تعدادی از لشگرهای 1 و 2 تعدادی از مزدوران سرسپردگان در برخی عشایر ملبس به پوشش نظامی گروه های ،اوباش مسلح به سلاح سرد و گرم پخش می شدند و با اعمال خشونت و ارعاب مردم سعی در قرق كردن شهر می كردند. همچنین در نظر بود تعدادی غیر نظامی مسلح به اضافه شماری از مامورین ساواك منحله و عده ای تك تیرانداز ماهر و گروه ویژه بنی عامری به نام « گروه نجات گروگان » به دنبال بمباران های هوایی منازل مسكونی و مسئولین جمهوری اسلامی ایران را مورد حمله قرار دهند و در صورت كمترین مقاومت در جا حكم اعدام را اجرا كنند.
در بین كلیه مراكز تعیین شده اشغال رادیو و تلویزیون هدف محوری و گام مكمل بمباران جماران برای تضمین پیروزی كودتا بود. پس از استقرار گروه سیاسی در ساختمان صدا و سیما با پخش برنامه های از پیش تعیین شده در جهت سلب اراده مردم و تخریب روحیه آنان تلاش می شد. باید بطور مداوم خبر بمباران جماران و شهادت حضرت امام پخش می گردید و در حاشیه آن با مارش های نظامی و رعب انگیز اخبار بازداشت و ترور مسئولین جمهوری اسلامی سقوط مراكز نظام یكی پس از دیگری اعلام همبستگی شخصیت ها و گروه ها و مراكز نظامی و... خوانده می شد. در كنار همه این ها باید مكررا پیام شریعتمداری مبنی بر غلط بودن فتاوی امام و تایید كودتا به عنوان « اقتضای مصالح دین و ملت » و دعوت مردم به آرامش و پرهیز از خشونت و .. پخش می شد.

كودتا در شهرستان ها
همزمان با پخش خبر بمباران جماران و دیگر مراكز نظامی و سیاسی و اعلام اسامی مراكز تخلیه شده در شمال غربی و غرب و جنوب و شرق ایران نیروهای زیر وارد عمل می شدند :
در آذربایجان شرقی : بقایای « حزب جمهوری خلق مسلمان » .
در آذربایجان غربی : صنار و چنگیز مامدی.
 
در کرمانشاه : پالیزبان وعواملش.
 
در خوزستان : بخشی از لشگر 92 زرهی اهواز به اضافه افراد خودفروخته عشایر به فرماندهی سرهنگ عزیز مرادی.
 
در اصفهان،چهارمحال  و كهگیلویه : دسته هایی از عوامل كودتا با همکاری تعداد محدودی از عشایر ایل بختیاری و بویراحمدی .
در فارس : باند خسرو قشقایی.
 
در خراسان : قسمتی از لشكر 77 پیاده مشهد.
 
در بلوچستان : خوانین مرتبط با كودتا.

پس از كودتا
پس از تسخیر رادیو و تلویزیون بلافاصله به مدت 3 شبانه روز (72 ساعت ) حكومت نظامی اعلام می شد در این مدت با سه ترفند ارعاب مردم به طرق گوناگون از جمله تیرباران های خیابانی فریب مردم یا تایید كودتا بوسیله روحانیون همراه با كودتا باج دهی به مدافعین انقلاب (اعلام عفو عمومی ) و با تغذیه كودتا از طریق فراخواندن كلیه عناصر اخراجی و فراری به سر كار در اسرع وقت و... قدرت توسط نظامیان مهار می شد . اعلامیه ای كه متن آن از پیش آماده شده و تاریخ 1359 4 21 (با احتساب زمان لازم برای تثبیت كودتا و یا احتمال عقب افتادن موعد كودتا) را دارد به عنوان نخستین 

بیانیه حکومت كودتا !!؟؟ 
«
هم قطاران عزیز! ساعت مورد فرا رسید ارتش وطن پرست ایران حكومت پوسیده آخوندها را برچید. كلیه واحدهای ارتش ژاندارمری و شهربانی اعلام همبستگی نمودند. هر گونه مقاومت به شدت سركوب خواهد شد. آماده اخذ دستورات باشید »
شورای نظامی كشور 1359 

ما می توانیم تا 000/000/5 نفر را بکشیم!!!
شاخه سیاسی اصرارداشت بختیار 48 ساعت پس از كودتا به ایران بیاید و در پست نخست وزیری مشغول به كار شود . اما بنی عامری كه وزن چندانی برای « سیاسیون » قائل نبود تاكید داشت كه بختیار نباید زودتر از یك هفته پس از كودتا به ایران بیاید!
كودتای 1359 4 19 چنانكه طراحی شده بود باید به منصه ظهور می رسید :
از نظر ایفای نقش اوباش به نسخه دوم كودتای 28 مرداد 1332 (در قیاس وسیع تر)
از جهت آمادگی برای كشتار میلیونی مثل كودتای 1965 ژنرال سوهارتو علیه سوكارنو . (البته در مقیاس پنج تا ده برابر در كودتای اندونزی بین 500 هزار تا یك میلیون نفر از مردم كشته شدند . در صورتیكه سروان حمید نعمتی به یكی از خلبانان گفته بود : « ما می توانیم تا پنج میلیون نفر را بكشیم » )

از لحاظ نقش كلیدی عملیات هوایی در عملیات كودتا مهم تر از جنگ 6 روزه اسراییل در سال 1967 (به دلیل نقش اطلاعاتی و مشورتی « موساد » در ستاد پاریس ) بود.
اما علاوه بر همه اینها آنچه كه به این كودتا ویژگی می بخشید بعد « مذهبی » كودتا یا « كودتای مذهبی » شریعتمداری ، قمی ، زنجانی و روحانی و امثالهم علیه مذهب راستین و اصیل و یورش « اسلام آمریكایی » بر « اسلام ناب محمدی (ص ) » .

دستگیری بنی صدر 
بنی صدر در این زمان به عنوان رئیس جمهور قانونی كشور شناخته می شد و هنوز خیانتهای او آشكار نشده بود. بنی صدر ابتدا در لیست كسانی بوده كه باید ترور می شد. اما بعدا تصمیم گرفته شد او را دستگیر كنند و از كشتن او صرف نظر شد. نكته قابل توجه اینجاست كه كودتاگران چرا از كشتن بنی صدر به عنوان بالاترین مقام اجرایی كشور صرف نظر می شود در صورتیكه افرادی با مسئولیت های به مراتب پایین تر ترور می شوند.

كودتا و قدرت های جهانی 
«
جهت جلوگیری از هرگونه تهاجم احتمالی از طرف شمال كشور نیروی دریایی وظیفه داشت كه بلافاصله در صورت مشاهده چنین عملی تنگه هرمز را بسته تا به این وسیله دولت های غربی مجبور به مداخله و معارضه با شوروی شوند. ولی مهندس قادسی با اطمینان خاطر اظهار می داشت كه چنین اتفاقی نخواهد افتاد و طبق اظهار دكتر بختیار شوروی در این توافق (انجام كودتا) سهیم است » .
در این رابطه در جای دیگر چنین می گوید :
«
بنی عامری روزی خوشحال و خندان وارد می شود كه مژده ! از پاریس خبر داده اند كه شما به محض اینكه عملیات را شروع كردید چنانچه تا دو ساعت احساس كردید كه در حال شكست هستید یا آمریكا مستقیما وارد عمل خواهد شد و یا قدرت شرق . 
بنی عامری در منزل نعمتی به وی اطمینان می دهد كه شوروی نیز جزو كشورهای مورد توافق است به شرط اینكه استان های شمالی كشور آرام شوند » .

منبع : پایگاه اطلاع رسانی جامع دفاع مقدس

نوع مطلب : دفاع مقدس، 
برچسب ها : عملیات های دفاع مقدس، کودتای نوژه،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 خرداد 1396 08:16 ب.ظ
Terrific article! That is the type of information that should
be shared across the internet. Disgrace on the search engines for now not positioning this submit
higher! Come on over and discuss with my site . Thanks =)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


سایت فرهنگی ماسون تیوب / گروه فرهنگی تحقیقاتی نوربصیرت